İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, 27 Ocak’ta İstanbul’da başlayan Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin 2 Mart itibarıyla tamamlandığını belirtti.


Başar, seferde 20 Türk bilim insanıyla 2 İspanyol, 1 Bulgar ve 1 Amerikan vatandaşı olmak üzere 24 bilim insanının projelerini gerçekleştirdiğini ifade etti.


Sefere katılan bilim insanlarının proje çalışmalarına başladıklarını belirten Başar, “Projeler içerisinde deniz bilimleri çalışmaları, oşinografi çalışmaları, yer bilimleri çalışmaları, buzul çalışmaları, astrofizik çalışmaları gibi konular yer alıyor. Bütün bilim insanlarımız planlamış olduğu projelerini zamanında tamamladılar” açıklamasını yaptı.


Başar, projelerde ikili işbirliklerinin de olduğuna işaret ederek, “Farklı ülkeden gelen yabancı bilim insanlarımız var. Onlarla da birlikte yaptığımız çalışmalar var. Aynı şekilde Türk bilim insanlarının da yabancı üslere giderek orada yapmış olduğu bilimsel çalışmalar da Antarktika projesi kapsamında yer alıyor” diye konuştu.


Bilimsel çalışmaların çoklu bir şekilde Antarktika’da devam ettiğini kaydeden Başar, Antarktika’da Türk bilim kampının olduğunu, şu anda gemi lojistik destekli olarak bu kamp üzerinden Horseshoe Adası ve çevresindeki bölgede çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.


Bakan Kacır: Uluslararası bilim literatürüne önemli katkılar sunuldu


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonundaki 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin tamamlanmasına ilişkin paylaşım yaptı.


Bilimsel çalışmaları himaye etmenin yanında Antarktika’daki geçici bilim üssünü kalıcı hale getirmek ve Antarktika Anlaşmalar Sistemi’nde asli üyeler arasında yer almak için çalışmalara devam edeceklerine işaret eden Kacır, “Ay-yıldız kutuplarda. 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ni tamamlayan bilim insanlarımız ülkemize döndü. Yaklaşık bir ay sürede, 4’ü yabancı 24 kişiden oluşan bilim ekibi, çevre ve kirlilik araştırmaları, deniz bilimleri çalışmaları, atmosfer ve uzay gözlemleri, enerji sistemleri, astrofizik gibi farklı alanlarda çalışmalarını başarıyla tamamladı” değerlendirmesinde bulundu.


Kacır, çok uluslu işbirliğiyle yürütülen çalışmalarla ulusal bilim kabiliyeti artırılırken, uluslararası bilim literatürüne de önemli katkılar sunduklarına dikkati çekti.

Paylaşmak
2024 © Güncel Haberler. Her hakkı saklıdır.