Axios: ABD Hazinesi, İsrail’e yönelik saldırının ardından İran’a karşı yeni yaptırımlar hazırlıyor

 

İran’ın İsrail’e yönelik ‘intikam saldırısı’nın yankıları sürüyor. Axios, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in İran’ın İsrail’e saldırısına yanıt olarak İran’a yeni yaptırımlar hazırlandığını bildirdi.

ABD merkezli haber platformu bu hamleyi ‘yaptırım’ olarak nitelendirdi ve ‘Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu askeri itidal uygulamaya çağırıyor . Ancak ekonomik alanda yönetim İran’a misilleme yapma isteğini gösteriyor’ yorumunda bulundu.

Axios’un haberine göre Yellen konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Hazine, İran rejiminin habis ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini aksatmaya devam etmek için yaptırım yetkimizi kullanmak üzere müttefiklerimizle birlikte çalışmaktan çekinmeyecektir. İran ve vekillerinin saldırısı, Hazine’nin İran’ın habis faaliyetlerine karşı koymak için ekonomik araçlarımızı kullanma yönündeki çalışmasının önemini vurguluyor”

Yellen daha önce İran’ın eylemlerinin Ortadoğu’da istikrarı tehdit ettiğini ve ekonomik dalgalanmalara neden olabileceğini belirtmiş, ABD’nin yaptırım uygulayacağını ve müttefikleriyle çalışacağını eklemişti.

Paylaşmak
2024 © Güncel Haberler. Her hakkı saklıdır.