Sanatçının menajeri Aslı İslamoğlu sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, vefat haberini duyurarak, “Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil’in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığı ile de örnek alınan bir isimdi” dedi.


Fatma Karanfil’in geçmişi


Eskişehir’de 3 Şubat 1952’de dünyaya gelen Karanfil, 1968’de Ses dergisi yarışmasında üçüncülük kazandı ve Yeşilçam filmlerinde oynamaya başladı.


Karanfil, 1960’lı yıllardan bugüne “Yusuf’un Annesi”, “Elveda Derken”, “Kınalı Kuzular”, “Annemin Gelini”, “Gülpare”, “Üç Kadın”, “Çocuklar Ne Olacak”, “Çocuklar Duymasın”, “Kınalı Kar” ve “Kaçaklar”ın da arasında bulunduğu pek çok film ve dizide rol aldı.


Ali Kocatepe ile evlenen ancak daha sonra ayrılan usta oyuncu, 1976-1980 arasında İngiltere’de tekstil eğitimi aldı.


“Keloğlan” filmindeki Fatma ve “Aşk-ı Memnu” dizisindeki Şayeste karakteriyle hatırlanan Karanfil, pek çok Yeşilçam filminde de usta oyuncularla birlikte rol aldı.

Paylaşmak
2024 © Güncel Haberler. Her hakkı saklıdır.